Blog

Křen v souvislostech

 Křen: opomíjený a málo využívaná rostlina zlepšuje lidské zdraví

originál článku:
Horticulturae 2021, 7(7), 167 ; https://doi.org/10.3390/horticulturae7070167
Příspěvek přijat: 21. května 2021 / Upraveno: 13. června 2021 / Přijato: 26. června 2021 / Zveřejněno: 29. června 2021
(Tento článek patří do zvláštního vydání Nové trendy a inovace v léčivech, bylinkách a speciálních plodinách)
autor: Stuart Alan Walters
 
 
Abstrakt
Křen je aromatická štiplavá bylina, která se po staletí používá ke zvýraznění chuti jídla, napomáhá trávení a zlepšuje lidské zdraví. Křen je opomíjený a málo využívaný rostlinný druh (NUS), zejména pokud jde o potenciální přínosy pro zlepšení lidského zdraví. O kořenech této rostliny je po staletí známo, že poskytují účinnou léčbu různých poruch lidského zdraví a má dlouhou historii používání v tradiční medicíně. Křen je zdrojem mnoha biologicky aktivních sloučenin a jeho bohatství na fytochemikálie podpořilo jeho nedávné použití jako funkční potraviny. Léčivé účinky křenu jsou četné a tato rostlina by měla být více propagována jako prospěšná pro lidské zdraví. Glukosinoláty nebo produkty jejich rozkladu, isothiokyanáty, jsou zodpovědné za většinu uváděných léčivých účinků. Nedávné studie naznačují, že glukosinoláty poskytují prevenci a inhibiční vliv na různé typy rakoviny a křen obsahuje vysoké množství těchto sloučenin. Mezi další léčivé přínosy křenu patří jeho známé antibakteriální vlastnosti, které jsou rovněž připisovány isothiokyanátům, a vysoký obsah dalších antioxidantů, které prospívají lidskému zdraví. Křen navíc obsahuje enzymy, které stimulují trávení, regulují pohyb střev a snižují zácpu. Křen je druh, který je značně nedostatečně využíván pro své schopnosti jako léčivý rostlinný druh pro zlepšení lidského zdraví. Zdraví podporující účinky křenu jsou četné a měly by být využity v rozsáhlé marketingové kampani ke zlepšení konzumních návyků. Spotřebitelé musí být více informováni o obrovských zdravotních přínosech této rostliny, což by s největší pravděpodobností zvýšilo spotřebu této cenné NUS. Přestože je křen vysoce všestranným rostlinným druhem a má velký potenciál pro zlepšení lidského zdraví, lze tuto rostlinu použít také ke zvýšení biologické rozmanitosti v krajině a potravinových systémech, o čemž bude také krátce pojednáno.

 

1. Úvod

Křen (Armoracia rusticana P. Gaertner, B. Meyer & Scherbius; Brassicaceae) je rostlinný druh příbuzný zelí, hořčici a další brukvovité zelenině. Brassicaceaese pěstuje již více než 3000 let pro své bílé, zahuštěné a štiplavé kořeny, které se obvykle strouhají a používají jako koření. Tato odolná vytrvalá bylina je velkolistá rostlina, která tvoří růžici velkých celokrajných listů s dlouhými kvetoucími lodyhami s malými bílými květy. Přestože se křen komerčně pěstuje v mnoha oblastech světa s chladným mírným pásmem, je klasifikován jako menší speciální plodina kvůli jeho omezenému pěstování. Hlavní oblasti komerční produkce se nacházejí v Evropě a Severní Americe, s dalšími menšími výrobními oblastmi v Asii, Jižní Africe a Rusku. Křen snadno uniká z pěstování a nyní se naturalizoval v mnoha oblastech světa, včetně většiny Evropy a střední a severní Severní Ameriky [2]. Mimo pěstování je často pozorován na polích, domácích zahradách, zaplevelených oblastech, zemědělských plochách, okrajích silnic, příkopech, podél břehů řek a narušených oblastech ve východní a severní Evropě a v oblastech s chladným mírným pásmem Severní Ameriky.
S ohledem na význam křenu v mnoha kulturách a na roky, kdy se tato rostlina pěstuje, je pro tuto plodinu z omezeného výzkumu k dispozici značný nedostatek vědeckých informací, což z ní činí skutečně opomíjený a málo využívaný druh plodiny ( NUS). Ty rostlinné druhy, které mají určitý potenciál pro lidské využití, kterému je věnována malá pozornost nebo které jsou zemědělskými výzkumníky, šlechtiteli rostlin a tvůrci politik zcela ignorovány, jsou NUS [3]. Ačkoli je křen primárně známý jako potravinářská přídatná látka nebo druh koření, má také obrovskou hodnotu jako krajinná rostlina díky svému vytrvalému habitu s nízkými nároky na údržbu a atraktivnímu olistění. Křen lze často pozorovat v některých venkovských domácích krajinách v Evropě a Severní Americe, ale není propagován jako rostlina domácí krajiny. Tento přehled tedy nejprve poskytne stručný historický kontext křenu, stejně jako kulinářské a krajinářské využití, ale zaměří se především na opomíjené a nedostatečně využívané přínosy této rostliny pro lidské zdraví.

2. Stručný historický kontext křenu

Křen pochází z jihovýchodní Evropy, a přestože historie této rostliny zůstává poněkud neznámá, tato štiplavá bylina je po staletí ceněna a respektována pro své léčivé a gastronomické vlastnosti. Křen se pro specifické účely používá v různých kulturách nejméně posledních 4000 let. Často opakované nepravdy se v historii stávají pravdou a není pochyb o tom, že velká část historie, kterou si spojujeme s křenem, pravděpodobně není pravdivá. Tuto plodinu pravděpodobně většina Egypťanů v roce 1500 př. n. l. neznala, jak uvádí mnoho společenské literatury, a zotročení Židé v Egyptě křen poprvé nenašli. Křen není biblická bylina ani neexistuje důkaz, že se tato rostlina používala v Egyptě [4]. O židovském Pesachu se křen používal jako náhrada za salát, aby představoval hořkou bylinu na sederovém talíři pro ty Židy, kteří se přestěhovali do střední a východní Evropy. To bylo důsledkem nedostatečné dostupnosti hořkého salátu v této oblasti během časných jarních měsíců, kdy se obvykle konají Pesach [4]. Protože většina Židů žijících v Americe pocházela z přistěhovalců ze střední a východní Evropy, používají na sederovém talíři křen. Toto je tedy jen příklad komplikované historie křenu a tato recenze se pokusí zaměřit na základní pravdy ve stručném přehledu historie křenu.
Ačkoli je o křenu poměrně málo publikovaných historických textů, Řekové a Římané byli prvními civilizacemi, které obsáhle hovořily o významu této rostliny. Obě kultury publikovaly práce odkazující na pěstování a využití křenu pro potravinářské a léčebné účely. Vzhledem k tomu, že tato plodina má východoevropský a ruský původ [5], má v obou těchto oblastech dlouhou historii pro kulinářské a lékařské použití. Během renesance se konzumace křenu rozšířila ze střední Evropy na sever do Skandinávie a na západ do Anglie. Koncem 17. století byl křen standardní přílohou pro hovězí maso a ústřice mezi Brity [1]. První Evropané ho používali především jako lék, ale později se stal oblíbeným kořením k zakrytí chuti pokaženého masa. Jak kořeny, tak listy byly používány jako lék během středověku a kořen byl široce používán jako koření na maso v Německu, Skandinávii a Británii. Křen byl do Spojených států dovezen z Evropy ranými osadníky v roce 1600 a stal se populárním v zahradách ve státech Nová Anglie na počátku roku 1800 [1] .
Přestože je křen populární v určitých oblastech světa, zejména v Evropě, Severní Americe, Rusku a na Ukrajině a v menší míře i v jiných zemích, jako je Austrálie a Jižní Afrika, tato plodina se stále nepoužívá k jeho plném rozsahu. Křen pro kulinářské použití je tradicí křesťanských Velikonoc a židovského Pesachu ve východní a střední Evropě a je nezbytnou součástí tradiční svatební večeře v bavorském regionu Německa. V Rakousku je křen součástí kulinářské kultury a lze jej snadno nalézt na mnoha trzích jako čerstvý produkt (Obrázek 1). Čerstvý křen v Rakousku se mele a dává se na mnoho potravin od salátů po vařené fazole. Navíc je obvykle obsažen na podnosech se studeným masem a sýrem v Buschenschanks, což jsou rustikální restaurace podobné hostincům, které podávají víno a studená jídla. V Americe je křen obecně vyhrazen jako koření na bázi octa s prvotřídním hovězím žebrem nebo se používá v koktejlové omáčce pro studené krevety. Na pultech amerického trhu s potravinami je řada produktů obsahujících křen, včetně různých sendvičových pomazánek na bázi hořčice nebo majonézy (Obrázek 2). Budoucnost křenu je slibná nejen jako kulinářské přísady v různých potravinách, ale především jako rostlinný druh pro zlepšení lidského zdraví.
Obrázek 1. Čerstvý křen zabalený v plastu dostupný na rakouském trhu (foto Dr. Alan Walters).
Obrázek 2. Čtyři základní křenové produkty, které se obvykle nacházejí na amerických regálech obchodů (zleva doprava): připravené v octě, připravené v sendvičové pomazánce na bázi majonézy, koktejlové omáčce pro mořské plody a připravené v sendvičové pomazánce na bázi hořčice. Foto s laskavým svolením J.R. Kelly Co., Collinsville, IL, USA.

3. Biochemie/fytochemické složení křenu štiplavosti

Ostrost kořenů křenu je důsledkem glukosinolátů obsahujících síru v tkáních, které se rozkládají na isothiokyanáty [6, 7], ačkoli tato rostlina obsahuje mnoho dalších nutraceutických sloučenin. Intenzivní štiplavost kořenů křenu je primárně způsobena isothiokyanátovými sloučeninami (většinou sinigrin a 2-fenylethylglukosinolát), které jsou výsledkem hydrolýzy glukosinolátů přirozeně se vyskytujícím enzymem myrosinázou [6,8]. Dnes je křen nejlépe známý tím, že dodává štiplavou chuť všem druhům koření, které se obecně používají k různým druhům masa. Čerstvě nastrouhané nebo namleté ​​kořeny křenu jsou vysoce štiplavé a při drcení kořenových buněk se uvolňují těkavé sloučeniny, známé jako isothiokyanáty. Zájem spotřebitelů o zlepšení zdraví prostřednictvím konzumace nutraceutik rostlinného původu by mohl zvýšit poptávku po produktech z křenu kvůli vysokému množství těchto cenných látek podporujících zdraví obsažených v této rostlině.
Glukosinoláty jsou sekundární rostlinné metabolity obsahující dusík a síru přítomné ve všech brukvovitých rostlinách [9]. Všechny glukosinoláty mají chemickou strukturu se sulfonovanou skupinou, β-D-thioglukózovou skupinou a variabilním postranním řetězcem [10]. Biologické aktivity glukosinolátů lze obecně přičíst jejich produktům hydrolýzy (většinou isothiokyanáty), které snižují riziko rakoviny plic, žaludku, tlustého střeva a konečníku [11]. Předpokládá se, že isothiokyanát sulforafanový derivát 4-methylsulfinylbutyl glukosinolátu a další isothiokyanáty mohou pomoci zabránit růstu nádoru tím, že blokují buněčný cyklus a podporují apoptózu [10, 12]. Kromě toho jsou některé glukosinoláty potenciálními účinnými činidly prevence rakoviny díky určitým produktům hydrolýzy, které mají schopnost indukovat detoxikační enzymy fáze II, jako je glutathion-S-transferáza, chinonreduktáza a glukuronosyltransferázy [13 ].
Glukosinoláty obsahující síru poskytují hořkou chuť a štiplavost charakteristickou pro křen v důsledku jejich rozkladu na isothiokyanáty [14,].6]. Pálivost je výsledkem produktů hydrolýzy glukosinolátů allyl isothiokyanátu a fenethyl isothiokyanátu odvozených od sinigrinu a glukonasturtiinu [15]. Myrosináza je enzym zodpovědný za hydrolýzu původních glukosinolátů na biologicky aktivní produkty [11,1]. Glukosinoláty tedy reagují s myrosinázou, což vede k tvorbě biologicky aktivních isothiokyanátů, jako je sulforafan a indol-3-karobinol [16, 115]. Jakmile jsou tkáně kořene křenu rozemlety nebo rozdrceny, smíchají se sinigrin (nebo jiné glukosinoláty) s myrosinázou a produkují se štiplavé těkavé allylové sloučeniny (isothiokyanáty) [,7]. Singirin tvoří asi >80 % celkového obsahu glukosinolátů v kořenech křenu [16,15
Většina komerční úrody křenu se drtí čerstvá do omáček nebo se používá jako potravinářská aditiva pro jeho štiplavou chuť [11]. Ocet (kyselina octová) se často přidává ihned po mletí, aby se zastavila tato reakce a stabilizovala chuť křenu. Mletý křen postupně ztratí svou štiplavost, ztmavne a vyvine chuť i za správných podmínek chlazení (7). Tuto ztrátu kvality lze dále zpomalit přidáním tuku nebo oleje, a proto se křen často prodává v kombinaci s produktem, jako je majonéza. Pro srovnání, čerstvě namletý křen by měl být spotřebován rychle, aby se minimalizovala ztráta těkavých štiplavých sloučenin [1].
Větší porozumění a znalosti o glukosinolátech a produktech jejich rozkladu v kombinaci s tradičními znalostmi o jejich léčivých vlastnostech podporují používání kořenů a listů křenu ve funkčních potravinách a lécích, aby fungovaly jako látky chránící před rakovinou [ 7]. Křen je zdrojem mnoha biologicky aktivních sloučenin a bohatství fytochemikálií povzbudilo jeho použití jako funkční potraviny [17]. Rostoucí zájem o sekundární metabolity rostlinného původu, jako jsou glukosinoláty a další antioxidanty v křenu, poskytuje dokonalou příležitost propagovat tuto rostlinu jako funkční nutriční potravinu, která může zlepšit lidské zdraví.

4. Konzumace křenu a kulinářské využití

Křen je aromatická štiplavá bylina, která se po staletí používá ke zvýraznění chuti jídla, jakož i k podpoře trávení a zlepšení zdraví. V 17. století se využití křenu změnilo především z tradičního léčivého a terapeutického použití na převážně kulinářské [18]. Listy i kořeny této rostliny se dodnes používají k přípravě mnoha tradičních pokrmů v mnoha zemích studeného mírného pásma po celém světě. Strouhané kořeny křenu mají pouze dvě kalorie na čajovou lžičku, má nízký obsah sodíku a poskytuje draslík, vápník, hořčík a fosfor a také vlákninu a je doporučován jako součást zdravé diety s nízkým obsahem tuku, protože neobsahuje tuky. , vysoce chuťové kvality [19].
Přestože je křen po staletí ceněný pro své léčivé a gastronomické vlastnosti, mnozí jej považují za tradiční jídlo starší generace, která je stále vázána na minulé tradice. Křen je velmi tradiční jídlo pro mnoho evropských kultur a je široce používán ve východoevropské a židovské kuchyni. Na celém světě se křen používá především jako koření ve strouhané formě nebo se z něj vyrábí pasta nebo omáčka pro zvýraznění chuti jiných potravin, zejména masa. Nastrouhané nebo mleté ​​kořeny se často kombinují se smetanou, majonézou, hořčicí, olejem, solí, octem nebo jogurtem. V mnoha evropských zemích a v Rusku se křen obvykle čerstvě nastrouhá a používá se na salát nebo se z něj dělá pasta nebo omáčka jako koření [5]. Navíc v židovské a slovanské kultuře se chrain používá k popisu pikantní mleté ​​křenové pasty. Typickým bílým chrainem je strouhaný křen s přídavkem octa a někdy soli a cukru, zatímco červený chrain obsahuje kořeny řepy pro červené zbarvení [20]. Ačkoli je chrain typickým kořením pro různé rybí a masové pokrmy ve východoevropských kuchyních, tento produkt je nezbytným doplňkem židovských ryb gefilte. Naproti tomu křenová omáčka v Severní Americe může být jednoduše nastrouhaná kořeny v octu nebo se často přidává do koření, jako je hořčice, majonéza nebo koktejlová omáčka z mořských plodů, aby poskytla další chuť a pikantnost [ 21]. Ocet zastavuje enzymatickou reakci, která dodává křenu štiplavou chuť, a stabilizuje pálivost hotového produktu [19]. Kromě toho lze strouhané kořeny křenu také sušit nebo rozdrtit pro různé jiné kulinářské účely.
V mnoha oblastech Evropy, jako je Bavorsko v jižním Německu, Kutná Hora ve Středočeském kraji v České republice a Štýrsko v jihovýchodním Rakousku, je křen široce používán v místních tradičních potravinách. V těchto oblastech se křen používá spíše jako přísada do jídla než jako koření a je velmi univerzální a často se přidává do dezertů. Kořeny křenu se v některých částech Albánie stále používají k nakládání hrušek a nakládané hrušky s křenem lze bezpečně skladovat 6 až 8 měsíců, přičemž šťáva z nakládaných hrušek se používá jako lék na kocovinu [17 ]. Kromě toho se v mnoha oblastech východní Evropy křen často přidává do fermentovaných rostlinných produktů, jako je zelí, rajčata a pepř. V jižní Itálii, zejména v oblasti Basilicata, existuje mnoho tradičních kulinářských využití a obvykle se široce používá jako základ pro přípravu pokrmů během karnevalového období [22].
V těchto a dalších oblastech Evropy, kde je křen součástí každodenní kulinářské kultury, je stále populárnější ve vybraných kuchyních. Spotřeba křenu se však v posledních letech celosvětově snížila, a to ještě více, protože se méně času věnuje přípravě tradičních jídel a uchovávání potravin pro pozdější použití. Spotřeba křenu v USA je relativně nízká, odhaduje se, že 11 000 metrických tun kořenů křenu se ročně mele a zpracovává na přibližně 22,7 megalitrů upraveného křenu [21]. To by se rovnalo roční míře spotřeby přibližně 70 ml na osobu v USA. To je velmi nízká míra spotřeby s ohledem na zdravotní přínosy této potraviny ve srovnání s mnoha jinými potravinami, které jsou konzumovány pravidelněji s menšími atributy pro lidské zdraví. . Na křen je tedy třeba pohlížet jako na víc než jen jako koření pro přidání chuti a pro doplnění potravin, aby bylo možné zvýšit konzumační návyky této NUS. Spotřebitelské kulinářské návyky musí zahrnovat tuto bylinu a reklama na jednoduché recepty v různých mediálních formách je jedním ze způsobů, jak potenciálně zvýšit znalosti a spotřebitelské návyky. Například křen přidaný do bramborové kaše, zelný salát nebo polévky dodává těmto často nevýrazným potravinám extra ostrost chuti. Četné produkty z křenu jsou obvykle dostupné v supermarketech nebo specializovaných prodejnách potravin. Patří mezi ně připravený křen na smetaně, trhaný křen, křenová omáčka, řepný křen a dehydrovaný křen, zatímco mnoho dalších, jako je koktejlová omáčka, sýr, speciální hořčice a další omáčky, dipy, pomazánky, hummus, pochutiny a dresinky, může také obsahovat křen [21].
Tato všestranná bylina má jako přísada mnoho příležitostí k výrobě chutnějších a zdravějších potravin. Zůstává velmi málo využíván jako potravinářská přísada ke zlepšení nejen chuti potravin, ale také nutričního obsahu. Ačkoli kořeny křenu jsou obecně mleté ​​a konzumované jako koření, křen lze také konzumovat syrový, nakládaný nebo vařený. Většina křenu se využívá v restauračním průmyslu, ale existuje spousta možností, jak si koupit čerstvý i připravený křen pro domácí použití. Čerstvý křen je obecně dostupný v produkčních sekcích trhů po celý rok, ale nejlepší čas na nákup kořenů je na jaře, protože kořeny byly právě sklizeny a v tuto dobu bývají čerstvější s nejvyšší pevností. Čerstvý křen je nejlepší spotřebovat do měsíce od data nákupu. Čerstvé kořeny by měly být umístěny v igelitovém sáčku v lednici, aby si zachovaly svou čerstvost po co nejdelší možnou dobu. Jakmile je křen nastrouhaný nebo namletý, rychle ztrácí štiplavou chuť, pokud není vložen do octa nebo smetany. Malé kousky řezaných kořenů křenu lze zmrazit a skladovat v mrazáku po dobu až šesti měsíců a poté je rozemlít pro použití podle potřeby. Připravený křen se nejčastěji konzervuje v octě a soli, ale je k dostání i s mnoha dalšími přísadami, jako je hořčice nebo pomazánky na bázi majonézy.
Ve srovnání s kořenem křenu je kulinářské využití listů omezené, nejčastěji se používají do salátů nebo ve směsi s jinými bylinami nebo druhy zeleniny [22]. Během jarních měsíců se jemné listy křenu často tradičně jedly samotné nebo ve směsi s jinými planými druhy rostlin [1]. Kromě toho se tato rostlina také někdy používala jako květinová bylina, s listy uvařenými, vodou scezenými a poté znovu uvařenými, aby se před konzumací odstranily hořké škodlivé látky. Listy křenu se v některých zemích stále používají. V Polsku a Rumunsku se listy vkládají do chlebového těsta a pečou [5] nebo se vkládají pod pečící chléb, aby se chléb nepřilepil k pekáči. také k částečnému dochucení chleba [23]. V oblasti Basilicata v jižní Itálii se obecně používají kořeny křenu, s listy zřídka používanými při přípravě jídel [22]. Ačkoli listy křenu jsou stále využívány některými kulturami, zdá se, že jejich použití klesá a listy této rostliny jsou pro kulinářské účely méně ceněny než kořeny.

5. Léčebné využití křenu

Křen má dlouhou historii jako léčivá rostlina a první použití této rostliny lidmi bylo s největší pravděpodobností pro její léčivé vlastnosti, které se datují před více než 3000 lety. Křen je po staletí známý jako účinná léčba různých poruch lidského zdraví a má dlouhou historii používání v tradiční medicíně [1]. Křen má četné terapeutické vlastnosti. Díky svému cennému vlivu na lidské zdraví byla tato bylina používána v mnoha kulturách v průběhu historie k léčbě mnoha lidských potravin, jako je bronchitida, sinusitida, infekce močového měchýře, paradontóza, revmatismus, anémie, gastritida, zánět pohrudnice a ke zmírnění souvisejících bolestí. s ischiasem a revmatismem [17]. Tradiční léčebné použití křenu se stále používá v některých zemích východní Evropy a Ruska [5]. Ke zmírnění bolesti se pasta vyrobená z nastrouhaných kořenů nebo listů často umístí do látky a aplikuje se na pokožku. Kromě toho lze čerstvé listy aplikovat na povrch ran a pro léčbu zánětů prsu a kůže [24]. Tato rostlina byla také široce používána v tradiční medicíně jako expektorans, zklidňovala dýchací potíže a pomáhala zmírňovat revmatismus tím, že stimulovala průtok krve v zanícených kloubech [1, 12]. Doporučené tradiční použití při nachlazení a infekcích dýchacích cest je asi 20 g čerstvého kořene denně. Křenový sirup se pro svou štiplavost používá jako lék proti kašli a strouhaný kořen se přidává také do různých druhů lihovin (pálenka, vodka atd.) a později se používá k léčbě příznaků kašle a bronchitidy [17]. Kromě toho bylo jedním z nejběžnějších použití křenu jako lék na kurděje kvůli vysokému obsahu kyseliny askorbové.
Glukosinoláty nebo produkty jejich rozkladu jsou zodpovědné za většinu uváděných léčivých účinků křenu. Glukosinolát, sinigrin, poskytuje lidskému tělu řadu výhod, včetně protirakovinných, protizánětlivých a antimikrobiálních vlastností [25]. Používá se také k urychlení hojení ran při místním použití. Kromě toho, že kořeny křenu jsou bohatým zdrojem glukosinolátů, jsou ve vysokých množstvích přítomny i další složky lidského zdraví, včetně fenolických látek, vitamínů a minerálů [17,< /span>].27]. Navíc komplexní kombinace fenolických sloučenin obsažených v křenu má antioxidační aktivitu, což jsou účinné inhibitory proti pankreatické lipáze [26]. Křen obsahuje vysoké množství draslíku, vápníku, železa, hořčíku, fosforu a draslíku, přičemž syrové kořeny křenu mají v průměru kolem 79 mg vitamínu C na 100 g. Průměrný obsah vitaminu C v kořenech křenu může být téměř třikrát vyšší než v citrusových plodech [26
Staří Řekové používali křen jako potírání při bolestech beder a propagovali jej jako afrodiziakum, zatímco Římané používali rostlinu pro mnoho z výše popsaných potravin. Během středověku se kořeny i listy používaly v lékařství. Od té doby se křen používá jako tradiční lék, všude tam, kde byl pěstován [1,7< /span>]. Zředěná šťáva z křenu se také používá jako antibiotická ústní voda při léčbě onemocnění parodontu.1 ]. Dnes je křen v Německu schválen pro léčbu infekcí dýchacích cest (bronchitida, sinusitida), podpůrnou léčbu infekcí močových cest a močových kamenů a místní použití při menších bolestech svalů [18,
Křen má velký potenciál pro použití v lékařském a farmaceutickém průmyslu a používá se v mnoha protirakovinných lécích a funkčních potravinách. Existuje mnoho moderních terapeutických aplikací křenu, o jehož farmakologické přínosy je v současnosti velký zájem. Vysoké množství fytochemikálií obsažených v křenu podpořilo jeho použití v lékařské oblasti a jako funkční potravinu [26]. V posledních letech si křen získal obrovský zájem vědecké komunity a spotřebitelů, protože bylo prokázáno, že obsahuje vysoké množství protirakovinných látek. Nedávné studie ukázaly, že křen má inhibiční účinky na rakovinu prsu, tlustého střeva, plic, slinivky břišní, prostaty a žaludku [27]. Navíc bylo prokázáno, že křen má antibakteriální, antiseptické a diaforetické vlastnosti [1].
Léčivé přínosy křenu jsou četné a tato rostlina by měla být propagována jako rostlinný zdroj, který je mimořádně prospěšný lidskému zdraví. Je tak zdůrazněno několik důležitých léčivých přínosů křenu. V první řadě je to schopnost glukosinolátů pomáhat předcházet rakovině. Vysoký příjem brukvovité zeleniny byl v některých epidemiologických studiích spojován s nižším rizikem rakoviny plic a kolorektálního karcinomu [28]. Glukosinoláty jsou silnými bojovníky proti rakovině a křen obsahuje 10x více glukosinolátů než brokolice, takže i když jsou konzumovány v malých množstvích, existují významné výhody pro lidské zdraví. Studie na lidech jsou však nekonzistentní v souvislosti s konzumací brukvovité zeleniny a snižováním rizika rakoviny. To může být způsobeno rozdíly ve způsobu vaření a přípravy nebo tím, že někteří lidé mohou získat větší ochranu proti rakovině z této zeleniny než jiní kvůli genetickým rozdílům ve způsobu zpracování glukosinolátových sloučenin v těle. Epidemiologické studie ukazují, že expozice člověka izothiokyanátům a indolům prostřednictvím konzumace brukvovité zeleniny může snížit riziko rakoviny, ale ochranné účinky mohou být ovlivněny individuálními genetickými variacemi v metabolismu a eliminaci izothiokyanátů z těla [ 28].
Další léčebnou výhodou křenu je, že kořeny obsahují četné antioxidanty, které jsou prospěšné pro lidské zdraví [12,29]. Konzumace velkého množství antioxidačních potravin může pomoci předcházet nebo eliminovat oxidační poškození způsobené volnými radikály. Nadměrná produkce volných radikálů je spojena s oxidačním poškozením biomolekul, včetně lipidů, proteinů a DNA, což nakonec vede k mnoha chronickým onemocněním, jako je ateroskleróza, rakovina a další degenerativní lidská onemocnění [29 ]. Některé z antioxidantů nalezených v kořeni jsou navíc antimutagenní, což znamená, že chrání části těla před mutageny, které mohou způsobit trvalé poškození a poškození lidského těla [30]. Předpokládá se, že mutace vedou k onemocnění srdce a několika dalším běžným degenerativním poruchám.
Křen může také poskytnout ochranu proti různým mikrobiálním patogenům. Mnoho studií prokázalo antimikrobiální a antibakteriální schopnosti kořenů křenu. Antibakteriální vlastnosti křenu jsou připisovány isothiokyanátům. Bakteriální růst Pseudomonas spp., Escherichia coli, Serratia grimesii, Staphylococcus aureus a Enterobacteriaceae1] .33]. Pronikavý zápach této brukvovité zeleniny také pomáhá vylučovat hlen z horních cest dýchacích, aby se zabránilo infekci. Opět, díky schopnosti glukosinolátů bránit růstu mikrobů a bakterií, se také ukázal jako účinná léčba akutních infekcí močových cest. Sinigrin, což je nejhojnější glukosinolát nalezený v kořenech křenu, je známý tím, že zabraňuje zadržování vody a působí jako přírodní diuretikum, které může pomoci předcházet infekcím ledvin a močových cest. Allyl isothiokyanát, který je vylučován močí a má schopnosti proti rakovině močového měchýře, může v tomto lidském orgánu také poskytovat vlastnosti v boji proti infekci [5,1]. Tyto výsledky naznačují, že isothiokyanáty extrahované z kořene křenu mohou být kandidátem pro orální použití jako antimikrobiální činidlo proti mikroorganismům. Antibiotické vlastnosti křenu jsou však známy již po staletí, protože se po mnoho let v tradiční medicíně používá k léčbě bronchitidy, sinusitidy, příznaků kašle a běžného nachlazení [32 [Clostridium perfringens a Prevotella nigrescens, Fusobacterium nucleatum; a tři kmeny anaerobních bakterií: Candida albicans; jeden kmen kvasinek, Aggregatibacter aktinomycetemcomitans a Enterococcus faecalis, , Lactobacillus casei, Streptococcus sobrinus, Streptococcus mutans]. Hovězí maso s přidaným křenem omezilo růst většiny bakterií, aby se zabránilo kažení. V jiné studii antimikrobiální aktivita isothiokyanátů extrahovaných z kořene křenu poskytla orální antimikrobiální aktivitu proti šesti kmenům fakultativně anaerobních bakterií: 31 byly inhibovány na inkubovaných plátcích vařeného hovězího masa, které byly vystaveny působení křenového esenciálního oleje a destilovaného extraktu z čerstvých kořenů křenu [
Křen obsahuje enzymy, které stimulují trávení, regulují pohyby střev a snižují zácpu [12]. Křen také stimuluje produkci žluči ve žlučníku, aby napomáhal trávení a žluč pomáhá tělu zbavovat se přebytečného cholesterolu, tuků a dalších odpadů a také podporuje zdravý trávicí systém. Křen má navíc nízký obsah kalorií a poskytuje malé množství vlákniny, což je velmi důležité pro podporu zdraví trávení a prevenci zácpy [12].].12]. a>
Křen se často aplikuje lokálně na oblasti těla s bolestí způsobenou zraněním, artritidou nebo zánětem, což je způsobeno protizánětlivými vlastnostmi mnoha prospěšných sloučenin, které obsahuje [1,12]. V tradiční medicíně se křen často používal ke zmírnění bolesti a zánětu způsobeného různými onemocněními a také bolesti spojené s bolestmi hlavy.
Křen je druh, který je pro své obrovské schopnosti jako léčivý rostlinný druh pro zlepšení lidského zdraví málo využíván. Křen se používá po tisíciletí jako rostlinný druh používaný k léčbě mnoha potravin. Dnes je tato rostlina stále nedoceněným druhem léčivých rostlin, i když mnohé z jejích lékařských atributů byly v posledních letech potvrzeny vědeckým výzkumem. Zvláště důležité jsou glukosinoláty obsahující síru, u kterých bylo prokázáno, že pomáhají při prevenci a boji proti rakovině. Většina dnešních spotřebitelů však málo rozumí lékařským vlastnostem této důležité NUS, kterou lze snadno produkovat ve většině zahrad s chladným mírným podnebím.

6. Krajina a domácí zahradní kultura křenu

Křen je krásná, víceúčelová, listová rostlina pro zahradu a krajinu v chladném a mírném podnebí (Obrázek 3). Tento NUS může krajině hodně přidat díky úžasným okrasným a jedlým vlastnostem. Tato rostlina je velkolistá, odolná a lysá vytrvalá bylina dorůstající do výšky 120 cm, přičemž listy často dorůstají délky 30 až 100 cm. Křenové rostliny produkují četné voňavé květy s 5 až 7 cm dlouhými vzpřímenými stopkami nesenými na hroznech, které mají čtyři kališní lístky, čtyři okvětní lístky a šest tetradynamních tyčinek [1]. Dlouhé stonky bílých, nápadných květů kvetou kdekoli od jara do poloviny léta (v závislosti na místě), aby dodaly zahradě nebo krajině zvláštní zájem. V chladném mírném podnebí bude křen obecně vyžadovat minimální péči a nejlépe roste na plném slunci až po částečném stínu. Ačkoli křen poroste téměř v jakémkoli typu půdy, vyžaduje pro optimální růst půdy, které jsou dobře odvodněné. Nejvyšší výnosy se dosahují v úrodných, vlhkých půdách, které mají dobrou drenáž s pH mezi 5,5 a 7,0 [34]. Křen je navíc rostlinný druh poměrně odolný vůči suchu, relativně bez škůdců a odolný vůči městskému znečištění, což z něj činí rostlinu nenáročnou na údržbu pro zahradu nebo krajinu.
Obrázek 3. Atraktivní zeleň a květy křenu jako efektní doplněk krajiny (foto Dr. Alan Walters).
Křen je krásná listová rostlina, která může fungovat jako základová rostlina nebo ohnisko v domácí zahradě nebo krajině. Křen má vzpřímený růstový habitus a některé odrůdy mohou za optimálních pěstebních podmínek vyrůst až do výšky 1,5 m, s velkými úzkými listy, které obvykle zůstávají tmavě zelené po celou vegetační sezónu. Tato rostlina může být také použita jako ohnisko nebo jako součást bylinkové zahrady. Jeho střední textura se dobře hodí do zahrady, ale vždy může být vyvážena několika rostlinami s jemnější nebo hrubší texturou pro efektivnější složení. Je však důležité si uvědomit, že křen v zahradě nebo krajině se může rychle rozšířit, stát se invazivním a obtížně odstranitelný. Tato schopnost kořenů produkovat nové výhonky umožňuje této rostlině se plodně šířit a v některých případech zaplevelit. Aby se předešlo tomuto scénáři, lze rostliny křenu pěstovat v nádobě nebo na vyvýšeném záhonu, aby se omezila jejich schopnost šíření.
Křen jako rostlina v zahradě nebo krajině může také pomoci zlepšit celkovou ekologickou rozmanitost. Krajiny s vysokou biologickou rozmanitostí rostlin jsou produktivnější a stabilnější ve srovnání s krajinou s nízkou druhovou diverzitou a ztráta druhové diverzity ovlivňuje důležité funkce ekosystémů, na kterých závisí člověk [35]. Když se mnoho blízce příbuzných rostlinných druhů pěstuje společně, výsledné populace rostlin produkují méně biomasy než systémy bohaté na druhy rostlin. Nízká biodiverzita rostlin tedy vede k nižší produktivitě ekosystému a doplňkové druhy rostlinných druhů, jako je křen, do domácí nebo městské krajiny zlepší biologickou rozmanitost druhů, což povede k vyšší produktivitě ekosystému. Biodiverzita rostlin hraje zásadní roli pro udržení zdravého fungování rozsáhlých přírodních krajin, které se skládají z různých typů ekosystémů, včetně lesů, luk nebo dokonce městských oblastí, a nedávný výzkum také ukázal, že krajiny s vysokou biodiverzitou se mohou lépe a rychleji adaptovat na měnící se prostředí. podmínky [35]. Změny složení rostlinných druhů v krajině mají velký vliv na ekosystémy, když modifikují ty faktory, které přímo řídí a reagují na ekosystémové procesy. Rostlinné vlastnosti související s velikostí a rychlostí růstu jsou zvláště důležité, protože určují produkční kapacitu vegetace a rychlost rozkladu a mineralizace dusíku [36]. Obohacení domácí, venkovské nebo městské krajiny o další rostlinné druhy, které rychle rostou a v dospělosti dosahují velké velikosti, jako je NUS jako křen, může zlepšit okolní ekosystém mnoha způsoby. Recyklace živin, zlepšení rozmanitosti hmyzu a opylovačů a poskytování potravinových zdrojů pro včely v době květu jsou jen některé příklady toho, jak může křen zlepšit ekosystémové služby.

7. Závěry

Přestože je křen známý již od starověku jako lidová léčivá bylina, přírodní konzervant a koření [26], tento rostlinný druh je způsobilý jako NUS kvůli jeho nedostatečnému ocenění jako cenného rostlinného druhu pro zlepšení lidského zdraví. Křen je aromatická štiplavá bylina, která se po staletí používá ke zvýraznění chuti jídla, podpoře trávení a ke zlepšení lidské výživy a zdraví. Navzdory vysoce výživným vlastnostem mnoha opomíjených a nedostatečně využívaných rostlin, jako je křen, jsou často vnímány negativně, s asociací tradičních potravin chudých, což vede k odmítání některými spotřebiteli [37]. Používání opomíjených plodin, jako je křen, však nabízí obrovské příležitosti, které přikládají hodnotu tradičním potravinám s přidruženou kulturou a mohou také poskytnout příležitosti k příjmu. V zemích s vysokými příjmy rostoucí poptávka po zdravějším životním stylu a zájem o životní prostředí vyvolaly obnovený zájem o udržitelné zemědělské systémy a „tradiční“ potravinářské produkty, které mohou spotřebitele propojit s přírodou a jejich kulturním dědictvím [38].
Zdraví podporující účinky křenu jsou četné a měly by být využity v rozsáhlé marketingové kampani ke zlepšení spotřeby. Zlepšení veřejné komunikace a informovanosti o léčivých přínosech křenu je základním požadavkem pro zvýšení spotřeby tohoto opomíjeného, ​​nedoceněného a nedostatečně využívaného druhu plodin. Využití public relations a marketingových metod (např. reklamní a mediální příběhy, které šíří informace o výhodách křenu a o tom, jak jej lze snadno použít ke zlepšení chuti a zdravotního přínosu potravin) by mohlo být použito ke zlepšení přijetí spotřebiteli. Spotřebitelská atraktivita produktů NUS je často založena na produktech, které mají četné zdravotní přínosy [39]. Další strategií, která může podpořit a zlepšit spotřebu, je použití jiné marketingové kampaně, která se zaměřuje na inovativní produkty obsahující křen, jako je zmrzlina, bramborové lupínky a sladká pouštní jídla. Křen dokáže zvýraznit chuť i ve sladkých pokrmech. Spotřebitelé musí být více informováni o obrovských zdravotních přínosech křenu, což by s největší pravděpodobností zvýšilo spotřebu této cenné NUS.
Proto jsou zapotřebí různé marketingové nástroje a strategie využívající křen jako „super zdravou potravinu“, aby se podpořilo klíčové poselství, že rozmanitost stravy a nutriční přínosy, které zahrnují NUS, jako je křen, jsou zásadní složkou pro zlepšení lidského zdraví. zdraví [39]. Například glukosinoláty v posledních letech přitahují pozornost vědecké komunity pro své různé léčivé a antikarcinogenní vlastnosti, a protože křen je mimořádně bohatým zdrojem tohoto sekundárního metabolitu obsahujícího síru, mají produkty získané z křenu velký potenciál být propagován jako „super zdravé jídlo“. Křen je vysoce všestranný rostlinný druh a má velký potenciál pro zlepšení lidského zdraví a lze jej také použít ke zvýšení biologické rozmanitosti v krajině a potravinových systémech. Křen je skutečně podceňovaný, nedostatečně využívaný a opomíjený druh z různých důvodů, ale zejména s ohledem na jeho potenciální přínos pro zlepšení lidského zdraví.
Mělnický křen

Křen odebíráme z farmy Mělnícký křen. Zde nabízíme pár informací z této farmy. 

V posledních dvaceti letech jsme se ale bohužel jako země stali závislí na jeho dovozu ze zahraničí. Ostuda, kterou se rozhodli napravit. Proto se na farmě Český chřest v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku, rozhodli v roce 2022 vysázet i křenová pole. V posledním desetiletí se jim na české stoly podařilo vrátit zapomenutou zeleninovou pochoutku v podobě bílého a zeleného chřestu. Teď se chtějí poprat o návrat na zasloužené výsluní i v dresu další tradiční české zeleniny - křenu! Křen vysázeli v roce 2022 na polích v Polabské nížině v okolí Hostína u Vojkovic - domovině další lahůdky - českého chřestu. Křen pěstují šetrným a kontrolovaným způsobem v pravidlech daných programem Integrovaná produkce zeleniny. Půdní i klimatické podmínky jsou na Mělnicku pro chřest, křen i další zeleninu ideální. První testovací sklizeň byla v prosinci 2022.

Křen sklízejí průběžně, takže není nutné jej sklízet předčasně ani jej mrazit. Má tak větší sílu než křen dovážený. 

 

 

2 položek celkem
Zpět do obchodu